Tuesday, May 29, 2007
تهیه نسخه ی پشتیبان از بانک های اطلاعاتی

اگر این مدت چرخی در وبلاگ های فناوری اطلاعات زده باشید، بدون شک متوجه این موضوع شدید که تب و تاب سیستم وردپرس، وبلاگ های ایرانی را گرفته است. در راستای همین موضوع، در این پست قصد دارم چگونگی تهیه نسخه ی پشتیبان از بانک اطلاعاتی وردپرس و همچنان بازگرداندن آن(RESTORE) را تشریح کنم. امیدوارم مفید واقع شود.

برای تهیه نسخه ی پشتیبان از دیتابیس خود، نیاز به phpMyAdmin دارید. phpMyAdmin در واقع یک ابزار مدیریتی بانک های اطلاعاتی MySql است که اغلب سرویس دهندگان هاست (Hosting providers) به مشتریان خود ارائه می دهند.(البته غیر از سرویس دهنده ی هاست من!!) این ابزار شامل قسمتی برای تهیه نسخه ی پشتیبان از دیتابیس شما می باشد. اگر کمی دقت کنید، روند کار را بسیار ساده خواهید یافت.

تذکر مهم: اگر چه phpMyAdmin یک ابزار بسیار خوب و کارامد است، اما نباید فراموش کنید که شما در حال کار بر روی اینترنت هستید و ممکن هر اتفاق غیر منتظره ای بیفتد. البته بعضی از مشکلات طبیعی هستند که با چند بار تکرار مشکلتان حل خواهد شد!

ابتدا باید بدانید که شما دو راه پیش رو دارید:
1- از تمام دیتابیس بک آپ بگیرید.
2- تنها از جداول بک آپ بگیرید.

که پیشنها من به شما این است که دیتابیس را به طور دستی بسازید، و تنها از جداول بک آپ بگیرید.

مراحل کار:

ابتدا وارد کنترل پنل سایت خود شوید و به قسمت MySql database بروید. سپس phpMyAdmin را باز کنید. در این صفحه اگر می خواهید از دیتا بیس خود بک آپ بگیرید بر روی گزینه ی Export link from the home page کلیک نمایید و اگر می خواهید تنها از جداول بک آپ بگیرید ابتدا بر روی Database کلیک کرده و سپس بر روی گزینه ی Export link for exporting the tables کلیک نمایید. و دیتابیس مورد نظرتان را انتخا کنید.

بعد از انتخاب دیتابیس خود، از زبانه های موجود، Export را انتخاب کنید.

3- بعد از این کار باید صفحه ی Export ظاهر شود که دارای چندین منو است. شما می توانید طبق عکس زیر اقدام به انتخاب گزینه ها کنید.

برای راحتی کار تمام گرینه هایی را که باید تیک داشته باشد، در زیر لیست کردم:

Structure
– add DROP TABLE
– Add AUTO_INCREMENT value
– Enclose table and field names with backquotes

Data
– Use hexadecimal for binary fields

Save as file
[use default File name template]
– “gzipped”

4- بر روی گزینه ی GO کلیک کنید و اجازه دهید تا فایل بر روی کامپیوترتان ذخیره شود. در اینجا تهیه نسخه ی پشتیبان به اتمام رسیده است.

بازگرداندن بانک اطلاعاتی:

1- برای باز گرداندن جداول در صفحه ی اصلی phpMyAdmin، از لیست کشویی دیتابیس مورد نظر خود را که یک دیتابیس خالی باید باشد، انتخاب کنید و بر روی آیکون SQL(ستون سمت چپ) کلیک کنید.

2- در صفحه ی جدید بر روی گزینه ی Import files کلیک کنید.
3- به وسیله ی دکمه ی Browse فایل مورد نظر را از کامپیوتران انتخاب کرده و مطمئن باشید که گزینه ی gzipped انتخاب شده باشد.

تبریک می گم! شما توانستید به راحتی از دیتابیس خود نسخه ی پشتیبان تهیه کنید و از آن هم استفاده کنید! امیدوارم اگر در این زمینه مشکلی داشتید، حل شده باشد و اگر مشکل خاص دیگری بود در خدمتم.

منابع: 1 - 2
در ضمن قصد دارم به زودی این وبلاگ را هم به وردپرس انتقال دهم. بدجوری وردپرس در این مدت مزه کرده است به دهانم!!

Labels: , ,

Digg This! Site Feed Email this post IM me in AIM IM in Live
    posted by erfan @ 11:49 AM 

1 Comments:

Anonymous مهدی said...

البت فکر کنم این به کاره لینوکسی ها بیاد

5/29/2007 8:01 PM  
Post a Comment

Subscribe to Post Comments [Atom]

<< HomeAbout

موضوعات مربوط به دنیای فناوری اطلاعات بدون شک از جذاب ترین موضوع ها برای من است. در این بلاگ سعی می کنم تا آنجا که توانایی دارم در مورد دنیای فناوری اطلاعات بنویسم.مطمئنا در این راه کمک شما دوستان عزیزم، همراه من خواهد بود که اگر غیر این باشد وجود این بلاگ هیچ ضرورتی نخواهد داشت.برای تماس با من می توانید از آدرس IT @ myjigi . com استفاده نمایید. با تشکر.


Previous Items
چرا وردپرس؟
فنگ شویی در صفحات وب
قالب جدید
توییتر را حفظ کنیم
NewShahi
من باب بدحجابی
Yahoo, Live & AIM Messengers
All about Wiki
The best version of Linux
Windows vs Linux

Freinds

del.icio
My Live Favorites